Salsa kolumbijska

Salsa kolumbijska (Salsa Caleña) - rodzaj salsy, która powstała w mieście Cali niezależnie od innych stylów, lecz bazująca na tych samych rytmach. Na kroki i figury występujące w jej odmianie składają się min: Mambo, Cha cha cha, Pachanga, Boogaloo, Cumbia, Guaracha. Mówi się, że w odróżnieniu od innych stylów Caleña jest: 'Dura en pies' - co oznacza, że większy nacisk kładzie się na prace nóg i kreatywność tancerzy.

Footwork podzielić można na 'pasos'; ustalone kroki powstałe jako wytwór kultury tanecznej miasta Cali, oraz 'pasitos', odpowiednik angielskiego shines, czyli indywidualne kroczki tancerzy w których to w całej krasie ukazuje się kunszt i precyzja. W Kolumbii salsę, a więc również wszystkie jej składniki tańczy się na pierwsze uderzenie w takcie, tzw. 'na 1'. W praktyce jednak calenos tańczą do instrumentów i wokalu. Typ prowadzenia obrotów odpowiada sposobowi który występuje w całej Ameryce Południowej, a ponieważ bazowane są na krokach podstawowych mambo, są łatwe do prowadzenia i nawet partnerki słabo znające salsę potrafią dobrze się przy nich bawić. Ze względu na różnorodność ustawień pary, styl caleño całkowicie inaczej wygląda na parkiecie w porównaniu do innych stylów. Dzięki temu, tak jak i w latach 70tych wprowadza świeżość w obecne trendy tańczenia tylko na bazie cross body lead. Bogactwo kroków oraz sposób ich wykonania, a także miłość do muzyki sprawiły że miasto Cali oraz region Valle są zwane 'Capital mundial de salsa', czyli światową stolicą salsy. Po dziś dzień Caleños mają renomę najlepszych tancerzy w Ameryce Łacińskiej. Potwierdzają to tytuły Niekwestionowanych Mistrzów Salsy ( Undisputed Salsa Champions) jakie to reprezentanci Kolumbii zdobywają w wielu turniejach (np.: WSF). Styl ten jak i kultura Kolumbii przed długi czas miały problemy w przedostaniu się do świadomości amerykanów i Europejczyków ze względu na problemy polityczne oraz narkotykowe. Przez wiele osób jest on uważany za najtrudniejszy styl, przeznaczony dla zaawansowanych tancerzy. Sukcesywnie jednak zdobywa popularność w Europie i na świecie. Otwierane są kolejne szkoły uczące tego stylu we Francji, Wlk. Brytanii, na Węgrzech, Włoszech, Hiszpanii, Japonii, Chinach i Korei.

Źródło opisu: jedyna w Polsce szkoła salsy kolumbijskej www.pachanguero.pl

Zobaczcie jak wygląda salsa kolumbijska

Zobacz ostatnie newsy dla Salsa kolumbijska:
Kalendarz wszystkich imprez SL oraz innych imprez w Warszawie

Kalendarz wszystkich imprez SL oraz innych imprez w Warszawie

W Warszawie wiele się dzieje, jest mnóstwo inicjatyw imprezowych, w różnych miejscach, o różnej tematyce i odbywających się z różną częstotliwością.
Zapraszamy do rozpiski zaplanowanych imprez SL oraz kalendarza, w którym znajdują się WSZYSTKIE imprezy salsowe, bachatowe, kizombowe i zoukowe w Warszawie :)
Więcej
Raz, dwa, trzy...
Pięć, sześć, siedem...