Berthon Alberto
Berthon Alberto

BERTHON zaczął tańczyć już w wieku 10 lat. Z początkowo nieśmiałego, młodego chłopaka, urodzonego w Curacao (holenderskie Karaiby), tańczącego folklor, angielskiego walca oraz foxtrota, zaczał rodzić się prawdziwy performer. W wieku 14 lat dołączył do grupy choreograficznej 'Nos Rais' ('Nasze korzenie') i wkrótce stał się jej czołowym tancerzem, który miał znaczący wkład w choreografie, nieustannie zmieniając i ulepszając ich charakterystyczny styl. W ciągu 3 lat swojej działalności grupa zdobyła kilkanaście liczących się nagród.

W wieku 18 lat Berthon zaczął tańczyć salsę, a wkrótce po tym przeniósł się do Holandii, gdzie wiedziony miłością do salsy kontynuował naukę. W 2006 dołączył do projektu choreograficznego prowadzonego przez Salsa Dance Academy w Amsterdamie, co otworzyło mu drzwi do oficjalnej grupy performerskiej Salsa Dance Squad, z którą występował przez parę lat. 
W 2011 roku Berthon rozpoczął swoją przygodę z kizombą, która po dwóch latach nabrała profesjonalnego charakteru i Berthon zaczął uczyć tego stylu w Amsterdamie. Pracując nad unikalnością swojego stylu Berthon zaczął eksperymentować i, w raz ze swoją partnerką Yuną, stworzył unikalną fuzję wykorzystując między innymi elementy tanga. Berthon i Yuna wkrótce stworzyli swój pierwszy kizomba fusion show oraz rozpoczęli kolaborację ze znanymi zoukowymi intsruktorami Pastym i Jostą mając na celu stworzenie czegoś nowego na scenie tanecznej. Tak powstał projekt Catch The Mix, którego motywem przewodnim jest „think outside the box”, co pozwala na opowiadanie barwnych historii poprzez taniec. Grupa tworzy wspólnie od 3 lat.

Berthon uczy intensywnie salsy, bachaty oraz kizomby w Amsterdamie i poza nim – wielu kizombowych nauczycieli i taxi-dancerów zaczynało na jego zajęciach. On sam nie przestaje się uczyć i rozwijać, zarówno jako tancerz jak i instruktor. 
Dla Berthona taneczny parkiet to pole do zabawy, a jego zajęcia są energetyczne, pełne wyzwań oraz humoru. 
Wideo z Berthon:
Raz, dwa, trzy...
Pięć, sześć, siedem...